Techniki konserwacji oraz przechowywania narzędzi czyszczących.

 

W jaki sposób zabezpieczyć narzędzia czyszczące przed zimą?

Coraz większymi krokami zbliża się zima, a więc okres w którym zazwyczaj odkłada się narzędzia czyszczące na półkę, aby następnie przypomnieć sobie o nich wczesną wiosną. Warto się jednak przyjrzeć w jaki sposób odbywa się przechowywanie sprzętu czyszczącego. Ten, jak powszechnie wiadomo, wymaga konserwacji. Fakt ten jest jednak często bagatelizowany. W zasadzie każde narzędzie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Wszystkie materiały z biegiem czasu ulegają naturalnemu zużyciu. Na próżno więc oczekiwać zadowalających efektów pracy, jeśli wcześniej nie zadba się o jego stan.

Jak zabezpieczyć narzędzia pokrowce kabury

O tej porze roku ma to podwójne znaczenie, gdyż niewłaściwie zabezpieczony sprzęt, który zostanie odłożony na kilka miesięcy może ulec trwałemu uszkodzeniu. Usunięcie zanieczyszczeń z żywicy, kleju czy substancji chemicznych jest kluczowe dla jego dalszego funkcjonowania. Zabezpieczenie przed pojawieniem się rdzy na narzędziach jest również bardzo istotne, jeśli chcemy użytkować je przez kolejne lata. Często wystarczającym zabiegiem będzie naniesienie odrobiny smaru lub oleju na dany przedmiot, poprzedzone jego dokładnym wyczyszczeniem. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w profesjonalne pojemniki na narzędzia oraz pokrowce, które nie tylko pomogą we właściwym przechowywaniu, ale również okażą się niezastąpione w przypadku transportu narzędzi na inne miejsce pracy.

Jak regularna konserwacja wpływa na późniejsze koszty naprawy?

Odpowiednia konserwacja sprzętu czyszczącego nie tylko zmniejsza koszty związane z koniecznością jego naprawy, ale również wydłuża żywotność narzędzi, zapewniając im wyższą wydajność. Zasady te obowiązują także pracowników firm sprzątających, których obowiązkiem jest odpowiednia konserwacja powierzonego im sprzętu. Ważne jest również, by zgłaszali oni wszelkie zastrzeżenia dotyczące stanu narzędzi natychmiast po zauważeniu usterki, gdyż użytkowanie wadliwego sprzętu może doprowadzić do jego całkowitego zniszczenia lub co gorsza, uszkodzenia czyszczonej powierzchni.

W jaki sposób magazynować sprzęt czyszczący?

Równie ważne co właściwe zabezpieczenie maszyn i akcesoriów przed ich zmagazynowaniem jest kontrola przed użyciem. Jest to jedna z najważniejszych czynności, jakie pracownik musi wykonać, aby zagwarantować, że narzędzie jest bezpieczne w użytkowaniu i nie zniszczy czyszczonej powierzchni. Sprawdzenie sprzętu pod kątem pęknięć, odprysków oraz poluzowania elementów systemu może zapobiec rozpadnięciu się przedmiotu w przypadku narażenia nawet na niewielki kontakt z powierzchnią.

Magazynowanie środków czyszczących butelki pojemniki na płyny

Magazynowanie środków chemicznych.

Tak jak należy zadbać o odpowiednie warunki przechowywania sprzętu czyszczącego, tak powinno się zwrócić szczególną uwagę na magazynowanie środków chemicznych. Przykładowo, detergenty do udrażniania rur, mycia i dezynfekcji toalet, wybielacze czy odplamiacze zawierają w swoim składzie substancje, z którymi człowiek nie powinien mieć kontaktu bez odpowiedniego zabezpieczenia. Na wszelki wypadek, takie preparaty należy trzymać w miejscu, do którego dostęp jest kontrolowany i ograniczony. W warunkach domowych są to przeważnie szafki pod zlewem lub umywalką, zaś pierwszą zasadą magazynowania środków chemicznych powinno być niedopuszczenie dzieci do kontaktu z nimi. Kluczowa jest też kontrola daty ważności. Jeśli dany specyfik ją przekroczył należy go niezwłocznie zutylizować. Po określonym czasie substancje zawarte w preparacie mogą stać się niebezpieczną mieszanką chemiczną.

Jak przeprowadzać konserwację sprzętu czyszczący UNGER?

W przypadku systemów mycia okien wodą demineralizowaną od UNGER należy pamiętać przede wszystkim o bieżącym usuwaniu wody z węży oraz zbiorników urządzeń czyszczących, precyzyjnym czyszczeniu włosia szczotek, a także magazynowaniu ich w taki sposób, aby nie uległy uszkodzeniom mechanicznym. Ściągaczki oraz skrobaczki należy umyć i osuszyć po wykonanej pracy, ściereczki oraz wkłady myjące wyprać zgodnie z zaleceniami producenta, wiadra gruntownie opłukać, miotełki otrzepać z kurzu, zaś środki czyszczące dokładnie zamknąć lub zakręcić. Wszystkie wymienione produkty należy przechowywać w suchym miejscu, zaś dodatkową zaletą będzie ich wcześniejsze uporządkowanie. W ofercie UNGER znajdują się bowiem akcesoria, którymi można się skaleczyć oraz niewielkie elementy, łatwo ulegające zagubieniu.

Transport narzędzi wygodne przenoszenie akcesoriów czyszczących

Źródło: Unger