Mikrofibra - co sprawia, że jest tak skuteczna w usuwaniu zabrudzeń?

Gdyby spróbować wyobrazić sobie klasyczną ściereczkę do użytku domowego, większości osób zapewne przyjdzie na myśl produkt wykonany z mikrofibry. Ten najpopularniejszy materiał wykorzystywany jest z powodzeniem do najróżniejszych zadań, również przez profesjonalistów w dziedzinie czyszczenia. Upowszechnił się on na tyle, że nikogo nie powinno już dziwić, że większość osób nie wyobraża sobie codziennych porządków bez ścierki wykonanej z tego rodzaju tworzywa. Warto jednak przyjrzeć się bliżej, skąd właściwie pochodzi oraz co sprawiło, że zaczął pełnić tak ważną rolę w naszych domach?

Dlaczego mikrofibra jest tak skuteczna w usuwaniu zabrudzeń?

Z czego składa się mikrofibra?

Materiał ten składa się z mieszanki niezwykle cienkich, syntetycznych włókiem poliestrowych oraz nylonowych, występujących w zmiennym stosunku względem siebie. Najczęściej spotykanym na rynku typem mikrofibry jest kombinacja 80% poliestru oraz 20% poliamidu, gdyż wyprodukowanie takiego jest stosunkowo niedrogie, a zapewnia odpowiednie właściwości. Naturalnie, wyroby różnią się między sobą także gramaturą, długością włosia czy sposobem jego ułożenia, w zależności od przeznaczenia danego produktu. Stosunek włókien również jest zmienny w celu uzyskania oczekiwanego stopnia wytrzymałości lub chłonności. Dla porównania - ten specjalny typ mikrowłókna jest 10 razy cieńszy niż jedwab, 30-krotnie cieńszy od bawełny i nawet 100 razy cieńszy niż ludzki włos!

Cechy i zalety wykorzystania mikrofazy w czyszczeniu

Najważniejsze właściwości mikrowłókna.

Każdy, kto czyścił jakąkolwiek powierzchnie poliestrowo-nylonową ściereczką zauważył zapewne, że charakteryzuje się ona wyjątkową delikatnością. Przyjemny w dotyku materiał nie ma sobie równych także w kategorii chłonności. Potrafi absorbować nawet 7 razy więcej wody, niż wskazywałaby na to jego waga. Z łatwością zatrzymuje na sobie zebrany brud, co powoduje, że wykorzystywany jest też do produkcji mopów podłogowych. Oczyszczenie produktu nie sprawia wiele problemu, gdyż wystarczy wyprać go w pralce. Światowym liderem importu tych produktów jest oczywiście Azja, skąd zresztą wywodzi się mikrofibra. Materiał powstały przy użyciu najnowocześniejszych technologii opanował rynki na całym świecie między innymi dzięki swojej uniwersalności.

Czyszczenie powierzchni w przestrzeniach domowych i biurowych przy użyciu mikrofibry

Obszary zastosowania materiałów syntetycznych.

Na temat jej licznych zastosowań można by swobodnie napisać osobny artykuł. Jednak wśród najbardziej upowszechnionych wymienić należy: produkcję odzieży, filtrów przemysłowych oraz właśnie produktów do czyszczenia. Ponadto, wyroby z mikrowłókna bardzo często spotkać można w przemyśle motoryzacyjnym. Służą tam zwłaszcza do czyszczenia oraz polerowania powierzchni podatnych na zarysowania, ale użyć ich można także do usuwania pozostałości po owadach z karoserii lub precyzyjnego aplikowania cienkiej warstwy lakieru. Wysoka odporność na ścieranie gwarantuje długą żywotność, dzięki czemu nie zachodzi potrzeba częstej wymiany materiału. Innym z obszarów, w którym mikrofibra stosowana jest na szeroka skale są tekstylia. Obecnie, tkaniny takie zyskują znaczną popularność, więc coraz częściej spotkać można zasłony, pościele czy poszewki do poduszek wykonane z mikrowłókien. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie fakt, że jako wyrób syntetyczny, odstrasza on wszelkie drobnoustroje.

Zastosowanie mikrowłókien w procesie zbierania brudu

Techniki konserwacji mikrofazy.

Kolejną wartością dodaną jest łatwość, z jaką przebiega usuwanie zabrudzeń z materiału. Jak wspomniano, mikrofibra nadaje się do prania w pralce, choć wymaga zastosowania się do kilku zasad. Po pierwsze – zalecane jest nie łączenie jej z innymi tkaninami, a zwłaszcza z dzianiny, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że pochłonie włókna, ulegając trwałemu uszkodzeniu. Kolejną z reguł jest nie stosowanie płynu do zmiękczania tkanin, gdyż grozi to sklejeniem włókien. W dodatku, konserwacji mikrowłókna nie służą duże obroty podczas wirowania, zaś sama temperatura prania nie powinna przekraczać 40oC. Jeżeli ściereczki używane były do aplikacji wosków polerskich, warto je wcześniej namoczyć w ciepłej wodzie (do 30 min.), co znacząco ułatwi usunięcie zabrudzeń. Jak widać, popularność mikrofibry nie jest wcale dziełem przypadku, a dzięki swoim właściwościom można ją śmiało nazwać materiałem przyszłości, który może okazać się nieoceniony również w przypadku wielu innych zadań m.in. w dziedzinie czyszczenia.