Alpinistyczne mycie okien sprzętem Unger.

Przemysłowy Dostęp Linowy

Większość osób, dla których branża czyszczenia nie jest obca, zapewne spotkała się z pojęciem alpinizmu przemysłowego. Pojęcie związane z pracami na wysokości dla wielu kojarzy się przede wszystkim z myciem okien na budynkach. Osoby żyjące na co dzień w większych miastach najpewniej niejednokrotnie widziały ten proces na żywo, inni znać go mogą między innymi z filmów. Choć naturalnie skojarzenie to nie jest mylne, alpinizm przemysłowy, a właściwie „przemysłowy dostęp liniowy”, gdyż w ten sposób prawidłowo należy nazywać ten zawód, to znacznie szerszy temat. Techniki, jakie wykorzystuje się w przypadku dostępu linowego swój początek miały w metodach wspinaczkowych oraz jaskiniowych. W miarę, jak rosła popularność tego rodzaju systemów, pojawiały się coraz to nowsze, bardziej złożone i zaawansowane narzędzia, umożliwiające jeszcze lepsze oraz bezpieczniejsze wykonywanie alpinistom zleconych zadań. Złote tarasy alpiniści przemysłowi czyszczenie szyb

IRATA – Stowarzyszenie Techników Przemysłu Dostępu Linowego

Gdy prace alpinistyczne zaczęły się upowszechniać w latach osiemdziesiątych, stanowiąc odrębną dziedzinę czyszczenia, utworzono pierwszą organizację zrzeszającą entuzjastów prac na wysokościach, będących podpiętymi do specjalnej uprzęży – Stowarzyszenie Techników Przemysłu Dostępu Linowego (IRATA). Obecnie grupa ta zrzesza kilkaset profesjonalnych firm, oferujących szeroki zakres usług wysokościowych. W roku 2009 powstała ponadto Organizacja Techników Dostępu Linowego (OTDL), będąca polskim odpowiednikiem, która działa w oparciu o standardy IRATA i tworzy w naszym kraju prawo umożliwiające wykonywanie tego zawodu w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Po dziś dzień, mimo powstania wielu konkurencyjnych systemów czyszczących na wysokościach – metody IRATA bezsprzecznie uznawane są za najbardziej powszechne i skuteczne na rynku.

Miejsca zastosowania systemów alpinistycznych.

Jak już wspomnieliśmy – należy zwrócić uwagę, że zastosowanie alpinizmu przemysłowego jest naprawdę szerokie. W przypadku mycia okien, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konwencjonalne metody w postaci wykorzystania podnośników czy rusztowań okażą się nieopłacalne, czyli zwłaszcza na niewielkich, a wysokich budynkach. W przestrzeniach miejskich równie popularne jest wykorzystanie usług firm alpinistycznych do wieszania różnego rodzaju banerów reklamowych. Całą gamę zastosowań alpiniści znajdą w obszarze przemysłu – począwszy od czyszczenia na kominach, silosach czy wiatrakach, poprzez pracę na platformach wiertniczych, tamach i elektrowniach, na powierzchniach okrętów kończąc. Oprócz samych obszarów, zróżnicowane są także zadanie, jakie mogą wykonywać. Poza standardowym czyszczeniem, wykonują wszelakie prace serwisowe i montażowe, niekiedy również malując poszczególne elementy konstrukcyjne budynków lub na przykład biorąc udział przy wycince drzew.

Alpinistyczne mycie okien na wysokości

Z czym wiąże się praca alpinisty przemysłowego?

Niektórym wydawać się może, że główną cechą, jaką należy spełniać, aby zostać alpinistą przemysłowym jest brak lęku wysokości, lecz w rzeczywistości jest to zaledwie jeden z wielu czynników. W tym miejscu należy podkreślić, że nie każdy może wykonywać ten zawód. Wymaga on dużej odporności na stres, ogromnej odwagi, żelaznej kondycji, odpowiedniej koordynacji ruchowej oraz znakomitego zdrowia. Trzeba wszakże pamiętać, że pracując często w niezwykle trudnych warunkach, jeden błąd może kosztować utratę zdrowia lub nawet życia. Jeżeli ktoś mimo ryzyka decyduje się na zostanie alpinistą powinien wiedzieć, że musi najpierw przebyć kilka kroków, aby uzyskać wymagane kwalifikacje. Aby podjąć pracę w tej specjalizacji, należy ukończyć kurs prowadzony przez certyfikowanego instruktora, a także zdać egzamin. Naturalne jest też posiadanie właściwego zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego brak jakichkolwiek przeciwwskazań do pracy na wysokości. Z kolei po uzyskaniu dokumentu trzeba pozytywnie zaliczać wszystkie okresowe badania oraz szkolenia, by nie utracić uprawnień.Mycie okien na wysokości alpinizm przemysłowy

Charakterystyka sprzętu alpinistycznego.

Gdy znajdzie się już osobą, która spełnia wszystkie spośród koniecznych wymagań tego zawodu – musi nauczyć się obsługiwać specjalistyczny sprzęt czyszczący. Ten z kolei jest zróżnicowany i zależny głównie od specyfiki konkretnych zleceń. W pracach alpinistycznych wykorzystuje się bowiem zarówno wysoce zaawansowane kije z przepływem, bazujące na systemach czyszczenia wodą demineralizowaną, jak również wszelkie ręczne narzędzia do usuwania zabrudzeń z powierzchni szklanych. Technologie takie jak Unger Ninja sprawdzą się naprawdę dobrze w przypadku mycia dużych powierzchni okien. Ich ergonomiczna konstrukcja potrafi znacząco zredukować czas potrzebny na wykonanie pracy, a także zmniejszyć obciążenie operatora. Korzystnym rozwiązaniem może okazać się również wybór kompletnych zestawów, złożonych z produktów linii ErgoTec Ninja, które zapewnią kompleksowe działanie i satysfakcjonujący efekt końcowy.